IPART II 13’üncü Başvuru Çağırısı kapsamında değerlendirmeye alınan projelerden 45’i kabul edilirken, bu 45 projeden 4’ünün Yozgat’tan olduğu bildirildi. Yozgat Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü tarafından kabul edilen ve Bakanlığı gönderilen projeler arasında destek almaya hak kazanan projelerden 3’ünün ahır projesi, 1’inin ise balık işleme tesisi olduğu öğrenildi. 

IPARD II PROGRAMI KAPSAMINDA 45 PROJEYE 210,6 MİLYON LİRA HİBE DESTEĞİ SAĞLANACAK

Yozgat’ta saatler değişti! Yozgat’ta saatler değişti!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, IPARD II Programı 13. Başvuru Çağrısı kapsamında hayvancılık ve gıda işleme sektörlerine yönelik değerlendirme süreci tamamlanan 45 adet projenin, 210,6 milyon lira hibe desteği almaya hak kazandığını açıkladı. Bakan Yumaklı, sosyal medya hesabından, üretimi ve üreticileri desteklemeyi sürdürdüklerini belirterek, IPARD II kapsamında verilen hibe desteklerine ilişkin paylaşımda bulundu. Yumaklı, paylaşımında, “IPARD II Programı 13. Başvuru Çağrısı kapsamında 'hayvancılık ve gıda işleme sektörlerine' yönelik değerlendirme süreci tamamlanan 45 adet proje, toplam 210,6 milyon lira hibe desteği almaya hak kazandı. Söz konusu projelerin yatırım süreci tamamlandığında yaklaşık 380,7 milyon lira tutarında yatırım, ülke ekonomisine kazandırılmış olacak. Böylelikle IPARD II Programı 13. Çağrısı kapsamında, desteklenen proje sayısı 379'a, hibe tutarı ise 1,2 milyar liraya ulaşmış oldu. Hayırlı, uğurlu olsun" ifadelerini kullandı. 

IPARD NEDİR?

IPARD, Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturulan, Katılım Öncesi Yardım Aracı'nın (Instrument for Pre-Accession Assistance-IPA) Kırsal Kalkınma bileşenidir.

IPARD (İktisadi Kalkınma Araçları ve Rasyonel Kullanımı Destekleme Programı), Türkiye'nin kırsal alanlarında tarımsal üretimi ve kırsal ekonomiyi geliştirmek amacıyla Avrupa Birliği tarafından sağlanan bir destek programıdır. IPARD programı, Türkiye'nin AB'ye katılım süreci kapsamında oluşturulan ve kırsal kalkınmayı desteklemek için kullanılan önemli bir araçtır.

IPARD Programı kapsamında çiftçilere, tarımsal işletmelere ve kırsal alandaki diğer işletmelere hibe ve uygun faizli kredi desteği sağlanmaktadır. Program, tarımsal üretim altyapısının iyileştirilmesi, tarımsal işletmelerin modernizasyonu, pazarlama ve işleme tesislerinin kurulması gibi alanlarda destek sağlamaktadır.

Bu destekler arasında tarımsal ekipman ve makinelerin alımı, modern sulama sistemlerinin kurulması, sera yapımı, hayvancılık işletmelerinin geliştirilmesi, tarımsal ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi gibi projeler bulunmaktadır. IPARD destekleri, başvuru süreci, proje hazırlama aşamaları ve desteklenen alanlar açısından belirli kurallar ve yönetmeliklere tabidir.

IPARD Programı, Türkiye'nin kırsal alanlarında yaşayan nüfusun kalkınmasını, tarımsal üretimde verimliliği artırmayı ve tarımsal işletmelerin rekabet gücünü artırmayı hedeflemektedir. Bu program sayesinde kırsal alanlarda yaşayan vatandaşların gelir düzeyinin yükseltilmesi ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesi amaçlanmaktadır. Haber Merkezi

Editör: Haber Merkezi