Yıldırımın neden olduğu yangın kısa sürede söndürüldü Yıldırımın neden olduğu yangın kısa sürede söndürüldü

Kepez Belediyesinin, ünlü Kazak ozanı ve sözlü gelenek şiirinin ustası Jambıl Jabayev’in ismini verdiği parka, Türk halklarının geleneksel çalgısı dombranın anıtı dikildi. Anıtın açılış töreni yarın saat 16.00’da yapılacak.

Kepez Belediyesi, Yeni Emek Mahallesi’nde, 7 bin metrekare alana yapılan parka, Kazak halk şiirinin büyük ustalarından biri olan ve iki asrın ozanı olarak bilinen, aynı zamanda dombra çalmada da usta olan Jambıl Jabayev’in ismi verilmişti. Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün yenileme çalışmasını tamamladığı Jambıl Jabayev Parkı’na, Kazakistan’da milli çalgı olarak kabul edilen dombranın anıtı dikildi. Başkan Mesut Kocagöz, geçtiğimiz günlerde makamında ağırladığı Kazakistan Cumhuriyeti Antalya Başkonsolosu Kuat Kanafeyev ile anıt projesiyle Kazakistan ile Türkiye arasındaki dostluk, kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesi ve yaşatılmasını amaçladıklarını söylemişti.

Kazakistan’dan getirilen anıt, parka yerleştirildi

Kazakistan’da yapımı tamamlanan dombra anıtı, diplomatik kargoyla getirilerek, parka yerleştirildi. Ünlü Kazak heykeltıraş Murat Mansurov imzasını taşıyan heykelin çevresinde peyzaj çalışması yapıldı. Jambıl Jabayev Parkı’ndaki dombra anıtının açılış töreni yarın saat 16.00’da yapılacak. Başkan Kocagöz’ün ev sahipliğinde düzenlenecek törene Antalya Valisi Hulusi Şahin, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Zhambyl Bölgesi Vali Yardımcısı A. G. Tamabek, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev ile Kazak Heykeltıraş Murat Mansurov’un katılması bekleniyor. Kazakistan’da her yıl Temmuz’un ilk pazar günü Ulusal Dombıra Günü olarak kutlanır. Dombra, sadece bir müzik enstrümanı değil, aynı zamanda Kazak halkının kültürünün ve ruhunun bir sembolü olarak görülüyor.

Kaynak: iha