MediaMarkt Yelken Takımı, 2024 yılı içinde katıldığı yarışlarda toplam 257 deniz mili mesafe kat etti. Önemli başarılara imza atan takım çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Avrupa’nın önde gelen elektronik perakendecilerinden MediaMarkt çalışanlarını sosyal ve kültürel alanda geliştirdiği projelerle teşvik etmeye ve alanında ilklere imza atmaya devam ediyor. 2022 yılında kurulan MediaMarkt Yelken Takımı, periyodik eğitimlerle sporcu kadrosunu her geçen gün genişletiyor. Diğer MediaMarkt ülkeleri arasında tek yelken takımına sahip olan MediaMarkt Türkiye’nin mevcut yelken takımındaki üye sayısı kış döneminde açılan eğitimlerle 19’a ulaştı. Şirket çalışanlarının gönüllü çabaları ve katılımıyla yoluna hız kesmeden devam eden yelken takımına önümüzdeki dönemde başlayacak yeni eğitim serisineyse 38 şirket çalışanı kayıt yaptırmış durumda.

Halihazırda 66’ncı yarışına hazırlanan takım, bugüne kadar birçok yarışta derece ve ödüller kazandı. Bu başarılardan bazıları şöyle açıklandı:

Kabotaj ve Denizcilik Bayramı Yat Yarışı İkinciliği (2024)

Türkiye Açık Deniz Yarış Kulübü 2’nci Ayak Yat Yarışları İkinciliği (2024)

Bahçeşehir Üniversitesi 3.Ayak Yat Yarışları Üçüncülüğü (2024)

Marmara Yelken Kulübü Kardeşlik Kupası Boğaz Yarışı İkinciliği (2024)

4’üncü Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Yat Yarışı Birinciliği (2023)

8’inci Deniz Kızı Uluslararası Kadın Yelken Kupası Üçüncülüğü (2023)

Sürdürülebilirlik vizyonunu güçlendirmek için çalışmalarına devam eden şirket, yelken takımıyla 2024 sezonunun başından bu yana katıldığı yarışlarda toplam 257 deniz mili mesafe kat etti. Takım, yalnızca rüzgârın gücüyle yarışarak 2024 yılı boyunca 44 saatini denizde geçirdi. Eğer rüzgâr gücü yerine teknede bulunması zorunlu olan dizel motor ile aynı mesafe kat edilseydi, 577 kilogramlık bir emisyon salımına sebep olunacaktı.

Nasıl hesaplandı?

Fenerbahçe, Lugano maçı hazırlıklarını sürdürdü Fenerbahçe, Lugano maçı hazırlıklarını sürdürdü

Verilen bilgiye göre, 1 litre dizel yakıt yaklaşık 2.68 kilogram karbon salımına neden oluyor. Eğer rüzgar gücü yerine 22 beygirlik dizel bir motorla 257 deniz mili mesafe katedilseydi yaklaşık 215 litre dizel yakıt harcanacaktı. 215 litre dizel yakıtın yaklaşık 577 kilogram karbon emisyonu açığa çıkarıyor. Böylelikle sadece rüzgar gücü kullanılarak 577 kilogram karbon salımının önüne geçilmiş oldu.

Kaynak: iha