Aydın’ın Çine ilçesine bağlı Akçova’nın önemli ekonomik gelirlerinden biri olan ve yetkililerin ilgisizliği nedeniyle son yıllarda unutulmaya yüz tutan çömlekçilik mesleğini yaşatmak yıllar sonra Çine Belediyesi’nin aklına geldi. Akçova Mahallesini ziyaret eden Çine Belediye Başkanı, çömlekçiliğin gelişmesi için destek vereceğine söz verdi.

Çine Belediye Başkanı Mehmet Kıvrak, belediye meclis üyeleri ve CHP ilçe yönetimi ile birlikte Akçaova Mahallesi’nde bulunan çömlekçilik atölyesini ziyaret etti.

Şehit İsmail Güven’e bayrak asma merasimi düzenlendi Şehit İsmail Güven’e bayrak asma merasimi düzenlendi

Ziyareti sırasında atölye sahibi Ercan Cesur ve atölye çalışanlarıyla bir araya gelen Başkan Kıvrak, bölgedeki çömlekçilik faaliyetlerini inceledi. Çömlek ustalarının öneri ve taleplerini dinleyen Başkan Mehmet Kıvrak, belediye olarak çömlekçiliğin gelişimi için gereken desteği sağlayacaklarını belirtti. Bu zamanda kadar sadece ekonomik değil aynı zamanda önemli bir kültürel faaliyet sürdüren çömlekçileri belediyenin yıllar sonra hatırlaması sevindirdi.

Çine Belediye Başkanı Kıvrak, "Çömlekçilik, bölgemizin kültürel mirası ve ekonomik değeri açısından büyük önem taşıyor. Bu mirası yaşatmak ve geliştirmek için belediye olarak her türlü desteği sunmaya hazırız" dedi. Başkan açıkladığı desteğin atölyelere malzeme temini, eğitim programları ve pazarlama faaliyetleri gibi konulara ilişkin olduğunu belirtti.

Kaynak: iha