Fazlanet Bilgi Teknolojileri CTO’su Barış Bayram, otel ve konaklama işletmelerinin siber güvenliğini sağlamak adına firewall kullanımının hayati öneme sahip olduğuna işaret etti. Bayram, otellerin teknolojiyi yoğun bir şekilde kullandıklarını ve bu durumun siber saldırılar için bir açık hedef oluşturduğunu belirtti.

Özellikle wi-fi hizmetleri gibi müşteri odaklı teknolojilerin siber saldırganların ilgisini çektiğini ifade eden Bayram, “Güvenlik duvarı kullanımı, ağ güvenliğinin sağlanmasında kritik bir öneme sahiptir. Fazlanet Bilgi Teknolojileri olarak, Timus tarafından üretilen Berqnet Firewall kurulumu yaparak müşterilerimizin verilerini ve BT altyapılarını koruma altına alıyoruz,” dedi.

Yasal yükümlülükler ve firewall kullanımı

Barış Bayram, otel ve konaklama işletmelerinin müşterilerinin hassas verilerini korumalarının yasal bir zorunluluk olduğunu belirtti. Bayram, 5651 sayılı Loglama Kanunu’na uygun olarak tüm bağlantı kayıtlarının güvenli bir şekilde saklanması ve gerektiğinde adli mercilere sunulabilmesi için firewall, hotspot ve 5651 sayılı yasaya uygun loglama kullanımının şart olduğunu kaydederek, “Firewall cihazları, yalnızca siber saldırıları engellemekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcıların güvenli internet erişimini de sağlar." diye ekledi.

Büyük otel zincirleri hedefte

Ağrı’da küçük güreşçinin uyku molası yürekleri ısıttı Ağrı’da küçük güreşçinin uyku molası yürekleri ısıttı

Geçtiğimiz yıllarda dünya çapında büyük otel zincirlerinin siber saldırılara maruz kaldığını hatırlatan Bayram, büyük otel zincirlerine yapılan saldırıların milyonlarca misafirin kişisel ve finansal bilgilerinin çalınmasına sebep olabildiğini belirtti. Bu tür olayların, siber güvenliğin önemini bir kez daha gözler önüne serdiğini vurgulayan Bayram, “Büyük veya küçük ölçekli tüm otel ve konaklama işletmeleri, siber saldırılara karşı savunmasızdır ve gerekli önlemleri almak zorundadır," ifadelerini kullandı.

Masraftan kaçarken büyük bedeller ödemeyin

Barış Bayram, Fazlanet olarak sundukları hizmetlerin önemine dikkat çekerek, "Biz, Timus’un Berqnet Firewall çözümleri ile müşterilerimize en yüksek düzeyde güvenlik sağlamayı taahhüt ediyoruz. BT altyapılarının korunması, müşteri verilerinin güvenliği ve yasal uyumluluk konusunda işletmelere tam destek veriyoruz. Siber güvenlik, müşteri memnuniyeti ve işletme kârlılığı için vazgeçilmez bir unsurdur." dedi.

Sigorta güvencesi ile tam kapsamlı koruma

Barış Bayram, Fazlanet Bilgi Teknolojileri A.Ş. olarak oteller için güvenlik sigortası konusunda da çözüm ortakları ile hizmet verdiklerini belirterek, “Müşterilerimizin BT altyapılarının korunması hem de muhtemel yasal yaptırımlarda sigorta güvencesinde olması için her türlü danışmanlık hizmetini veriyoruz. Bilgi güvenliği çok kapsamlı bir konudur. Bu konuda yaşayabileceğiniz sorunları ve önceden alınması gerekli tedbirleri sakın hafife almayın” dedi. Barış Bayram, otel ve konaklama işletmelerinin siber güvenlik konusundaki farkındalıklarını artırmayı ve bu alandaki en iyi uygulamaları hayata geçirmelerini hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: iha