Sinüzitin tedavi edilmediğinde ciddi komplikasyonlara yol açabileceğine dikkat çekiyor. Özellikle kış mevsiminin başlamasıyla birlikte üst solunum yolu rahatsızlıklarının arttığını vurgulayan Çerçi, sinüzitin doğru tanı ve tedavi edilmediğinde farenjit, larenjit, bronşit gibi rahatsızlıklara neden olabileceğini ifade ediyor. Ayrıca, sinüzitin bazen göz ya da beyin gibi organlarda sorunlara yol açabileceğine işaret ediyor.

Takımını yalnız bırakmadı Takımını yalnız bırakmadı

Çerçi, sinüzitin belirtileri hakkında da bilgi veriyor. Burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, hafif ateş, halsizlik, adaptasyon güçlüğü, baş ağrısı, burun ve genizden sari yeşil renkli akıntı, ağızda koku ve tat bozukluğu gibi belirtilerin sıkça görüldüğünü aktarıyor. Özellikle yüzün ön kısmında şiddetli baş ağrıları hissedilebileceğini belirtiyor.

Sinüzitten korunmak için alınabilecek önlemleri paylaşan Çerçi, alerji tedavisini aksatmamayı, sigara dumanı ve kirli hava ortamlarından uzak durmayı, solunan havanın nem düzeyini uygun seviyelerde tutmayı öneriyor. Kronik sinüzit durumunda ise ameliyatla tedavi gerekebileceğini belirtiyor ve nazal alerji durumunun tedavisinin de önemine değiniyor. (İHA)

Editör: Haber Merkezi