Yozgat’ta İl Müftülüğü yaptıktan sonra İzmir İl Müftüsü olarak atanan daha sonra da Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri olarak görevlendirilen Salih Sezik, Kırgızistan ülke müftülüğü görevine seçilen Abdulaziz Zakirov’a hem hayırlı olsun ziyaretinde bulundu hem de karşılıklı görüş alışverişinde bulundular. 

Kırgızistan Ülke Müftü Zakirov, makamında kabul ettiği Müşavir Sezik’e kendisine yaptığı ziyaretten dolayı memnuniyetini dile getirdi. Müftü Zakirov, kendilerinin kardeş Türk halkı ile her alanda ilişkilerinin çok yoğun olduğunu söyledi. Dini, tarihi ve kültürel yönden ortak değerlerinin mevcu olduğuna vurgu yapan Müftü Zakirov, ‘’Özellikle ilişkilerimizi dini yönden değerlendirdiğimizde, hem itikadi hem ameli olarak ortak yönlerimizin yanında dinin üçüncü kolu olan tasavvuf olarak da birbirimize yabancı değiliz. Kısacası Türk halkı da Kırgız halkı da itikatta Maturidi, amelde ise hanefiyiz. Bu yüzden din alanında birçok işi ortaklaşa gerçekleştirebiliriz’’ dedi.

Farkındalık eğitici eğitimi yapıldı Farkındalık eğitici eğitimi yapıldı

Türkiye Cumhuriyeti Din işleri Müşaviri Salih Sezik, müftülük görevine yeni atanan Abdülaziz Zakirov'u tebrik ederek çok mesuliyetli ve meşakkatli görevinde başarılar diledi.

Sezik, Kırgız-Türk kardeşliğini ve dostluğunu daha ileriye götürmek için her zaman desteğe hazır olduğunu vurguladı.

Kırgızistan'da din alanındaki gelişmelerde Türkiye'nin desteğini vurgulayan Ülke Müftüsü Zakirov, bugüne kadar ortaklaşa yapılan işlere de değinerek imamlara yönelik kursun devam ettirilmesi, hac ve helal endüstrisinin geliştirilmesi konularında tecrübe paylaşımı teklifinde bulundu. İhsan ÇELİKKAYA

Editör: Haber Merkezi