Epilepsinin halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen kronik bir hastalık olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, epilepside beyinde bulunan nöronlarda ani ve kontrolsüz boşalmalar (deşarjlar) olduğunu, bunun sonucunda da hastada istemsiz kasılmalar, duyusal değişiklikler ve bilinç değişikliklerinin meydana geldiğini belirtti. 

İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, epilepsinin nöbetler halinde olan bir hastalık olduğunu nöbet aralarında ise hastanın sağlıklı olduğunu dile getirerek hayatında yalnızca bir nöbet geçiren hastanın, epilepsi hastası olarak kabul edilmediğini ifade etti. 

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 65 milyon epilepsi hastasının olduğunu aktaran İl Sağlık Müdürü Şahin, Türkiye’de ise bu sayının 750 bin civarında olduğunu vurguladı. 

NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ SIRALADI

Tiyatro sevenlere müjde: “Nihayet Bitti” Yozgat’ta Tiyatro sevenlere müjde: “Nihayet Bitti” Yozgat’ta

Epilepsinin nedenleri ve belirtilerini sıralayan Şahin, “Epilepsi vakalarının hepsinde altta yatan neden tam olarak tespit edilememektedir. Doğum travmaları, geçirilmiş kazalara bağlı kafa travmaları, zor doğum öyküsü, ileri yaşlarda beyin damarlarında görülen vasküler anormallikler, yüksek ateşli hastalıklar, kan şekerinin aşırı düşmesi, alkol çekilmesi, kafa içi tümörleri ve beyin iltihapları nöbet geçirmeye yatkınlık ile ilişkili olarak tespit edilmiş nedenlerden bazılarıdır. Epilepsi, bebeklik döneminden ileri yaşlara kadar herhangi bir dönemde ortaya çıkabilir. Epilepsinin belirtileri ise ani olarak ortaya çıkan yoğun korku ve endişe hali, mide bulantısı, sersemlik, görme ile ilgili değişiklikler, ayak ve ellerin hareketlerinde kısmi kontrolsüzlük, vücudun dışına çıkmış gibi hissetmek, baş ağrısı. Bu durumları takiben meydana gelen çeşitli belirtiler de kişide nöbet geliştiğine işaret ediyor olabilir. Belirtiler;Bilinç kaybını takip eden kafa karışıklığı, kontrolsüz kas kasılmaları, ağızdan köpük gelmesi, düşme, ağızda garip bir tat oluşması, diş kenetlenmesi, dilin ısırılması, ani başlangıçlı hızlı göz hareketleri, garip ve anlamsız sesler çıkarma, bağırsak ve mesane üzerindeki kontrolün kaybı, ani ruh hali değişiklikleri şeklindedir” diye konuştu. 

TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ

İl Sağlık Müdürü Şahin, epilepsi tanısının nasıl konulduğu ve epilepsinin nasıl tedavi edildiği hakkında da bilgi verdi. 

Şahin, “Hastaya tanı koymak için EEG, MR, bilgisayarlı tomografi ve PET gibi tetkikler istenebilir. Kan analizlerini içeren laboratuvar testleri, epilepsi belirtilerinin bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıktığı düşünülmesi halinde fayda sağlayabilir. Epilepsi tedavisi ise ilaçlarla yapılır. İlaç tedavisi ile epilepsi nöbetleri büyük oranda önlenebilir. Tedavi boyunca epilepsi ilaçlarının düzenli kullanılması büyük önem taşır” dedi. 

ÖNEMLİ ÖNERİLERDE BULUNDU 

Epilepsi nöbeti geçiren kişiye nasıl yardımcı olunabileceği konusunda önemli önerilerde bulanan İl Sağlık Müdürü Şahin, “Bir kişi yanınızda nöbet geçirirse şunları yapmalısınız: Öncelikle sakin olun, hastayı kendine zarar getirmeyecek bir pozisyona getirin. Yan çevirmeniz iyi olacaktır. Zorla hareketleri durdurmaya ve çenesini açmaya, dilini dışarı çıkarmaya çalışmayın. Hastanın kemer, kravat ve başörtüsü gibi eşyalarını gevşetin. Su içirmeye çalışmayın, boğulabilir. Epilepsi nöbeti geçiren bir insana canlandırma işlemi yapılmasına gerek yoktur” ifadelerini kullandı. 

HASTALARI UYARDI 

İl Sağlık Müdürü Şahin, epilepsi hastalarının dikkat etmesi gerektiği durumlara değinip uyarılarda bulanarak, “İlaçlarınızı saati saatine alın. Üzerinizde epilepsi hastası olduğunuza dair bir kart bulundurun. Ağaca çıkma, balkon ve terastan sarkma gibi eylemlerden uzak durun. Yalnız yüzmeyin. Banyo kapısını kilitlemeyin. Televizyon gibi sürekli parlayıp sönen ışık karşısında uzun süre kalmayın. Spor yapabilirsiniz ancak susuz kalmamaya dikkat edin. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluktan kaçının. Kafa darbesi almamaya dikkat edin” diye konuştu. /Sümeyye İLHAN 

Editör: Haber Merkezi